Pod akým typom pergoly sa vám bude grilovať najlepšie?
Gril zvyčajne býva prvým vybavením, ktoré sa objaví na terase akonáhle vykuknú prvé slnečné lúče. Grilovaciu sezónu niektorí začínajú už v marci a končia napríklad až v novembri. Iní grilovaciu sezónu nekončia prakticky nikdy. Všetko sa odvíja od toho, pod akým typom pergoly grilujete.
Obrázok: Typ grilu prispôsobte modelu pergoly
Komfort a bezpečnosť grilovania sa odvíja od typu pergoly
Premýšľali ste niekedy nad tým, že pri výbere grilu nestačí len skúmať jeho parametre, ale že je potrebné zamyslieť sa aj nad tým, pod akú pergolu ho kupujete?
Klasická otvorená pergola
Jedná sa o drevenú pergolu bez strechy. Konštrukcia pergoly je zvyčajne porastená popínavou rastlinou, ktorá nahrádza zastrešenie. Pod takúto pergolu môžete postaviť akýkoľvek gril, ale pamätajte na to, že akonáhle začne pršať, budete nútení priestor opustiť a ku grilovaniu sa budete môcť vrátiť, až keď dážď ustane. V prípade prípravy jedla na grile na drevené uhlie musíte dávať pozor, aby žeravé uhlíky nezničili drevenú konštrukciu. V prípade grilovania na elektrickom grile je potrebné myslieť na to, aby bol v blízkosti zdroj energie.
Pergoly s posuvnými strechami
Posuvné strechy sú na grilovanie pod pergolou skvelým riešením. Strechy zvyčajne tvoria odolné PVC látky, ktoré môžete podľa potreby čiastočne alebo úplne otvoriť či zatvoriť. Pod týmto typom pergoly môžete grilovať na akomkoľvek grile. V prípade grilovania na drevenom uhlí postačí strechu odtiahnuť len nad grilom. Ak budete grilovať na elektrickom či plynovom grile, môžete grilovať za akéhokoľvek počasia. PVC totiž bez problémov odolá dažďu i vetru.
Obrázok: Posuvné strechy vás ochránia pred dažďom aj slnkom.
Bioklimatické pergoly s naklápacími lamelami
Najväčšou prednosťou bioklimatických pergol je strecha tvorená naklápacími lamelami. Uhol natočenia lamiel si môžete nastaviť na mieru svojim požiadavkám alebo podľa aktuálneho počasia. Strecha môže byť úplne otvorená alebo uzavretá. Naklápacie lamely môžete regulovať tak, aby pergolu nesužovali ostré slnečné lúče, a zároveň bolo zaistené príjemné prúdenie vzduchu. Vďaka regulácii strechy je možné pod bioklimatickou pergolou grilovať na akomkoľvek type grilu. V prípade dažďa stačí strechu uzavrieť. Konštrukcia pergoly je vyrobená z hliníka, takže sa nemusíte obávať neočakávaného vzplanutia či poškodenia po žeravých uhlíkoch, ktoré z času na čas z grilu na drevené uhlie vyletia. Doplnkovým príslušenstvom sú posuvné steny alebo rolety, vďaka ktorým môžete pergolu úplne uzatvoriť a grilovať napríklad aj v zime.
Obrázok: Lamely bioklimatickej pergoly si naklopíte podľa aktuálnych požiadaviek.
Uzavreté pergoly
Spoznáte ich podľa pevných striech a stien, ktoré idú zvyčajne otvoriť len čiastočne. Preto je najlepšie v týchto pergolách grilovať len na elektrických či plynových griloch, ktoré neprodukujú dym. Zároveň budete ochudobnení o príjemné teplo zo slnečných lúčov.
Pre aký gril sa rozhodnúť
Pri výbere grilu zohľadnite nielen typ pergoly, ale aj bezpečnosť, jednoduchosť ovládania a údržbu.
- Grily na drevené uhlie – môžu mať aj podobu designového otvoreného ohniska. Pokrmu dodajú správnu chuť, ktorú docielite len prípravou na otvorenom ohni. Nehodia sa do uzavretých a drevených pergol. Ich použitie je možné pod bioklimatickými pergolami či pergolami s posuvnou strechou.
- Plynový gril – predstavuje zdravé grilovanie, umožňuje regulovať teplotu a príprava na ňom je rýchla. Jedlo však nebude mať typickú grilovanú chuť. Vďaka absencii dymu je jeho použitie možné aj v uzavretých pergolách.
- Elektrický gril – je ľahko prenosný, jednoducho sa čistí a umožňuje reguláciu teploty. Keďže nedymí, je vhodný aj na grilovanie pod uzavretými pergolami. Pre svoj chod vyžaduje elektrickú energiu.
Obrázok: Iba gril na drevené uhlie dodá jedlu správnu chuť.
Zásady bezpečného grilovania pod pergolou
Aby počas grilovania nedošlo k zraneniu či nečakanému požiaru, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých opatrení.
- Grilujte len vtedy, keď sú vhodné poveternostné podmienky. Pri grilovaní na drevenom uhlí sa môže ľahko stať, že vietor rozpálený uhlík odnesie do suchej trávy alebo dverami do domu, a požiar je na svete.
- Ak grilujete na grile s dreveným uhlím, majte po ruke nádobu s vodou alebo iný vhodný hasiaci prístroj.
- Požiar na elektrickom grile sa v prípade, že ho nemôžete odpojiť od elektriny, hasí práškovým alebo snehovým hasiacim prístrojom.
- Okolo grilu by malo byť dostatok miesta, dávajte pozor na pobehujúce deti a zvieratá.
Ak správne skombinujete typ grilu, pergolu, a navyše budete dodržiavať pravidlá pre bezpečnú prípravu jedál na grile, nemusíte sa obávať žiadnych katastrofických scenárov. Užívajte si pohodové a bezpečné grilovanie pod pergolou so správnym vybavením.
Pergolou dodáte vášmu domu a záhrade úplne nový rozmer, nielen po funkčnej stránke ale aj po vizuálnej. Veríme že sme vás inšpirovali ak hľadáte ďalšie inšpirácie, pozrite si tipy ako na úpravu okolia domu alebo ako na záhradný projekt.